גישור משפחתי כדי להתגרש בכבוד

גישור משפחתי הוא הליך שמטרתו היא לסייע לצדדים לסיים את הסכם הנישואים באווירה חברית ובהסכמה, ללא כעס או נקמנות. גישור משפחתי היא אומנות עדינה המשלבת ידע וכלים משפטיים ופסיכולוגיים. גישור משפחתי יביא את שני הצדדים לפתרון הולם בלי להיגרר לבית המשפט. משרד עורכי הדין "מירון סלמן" מתמחה בגישור. עו"ד  גישור טל מירון צברה ידע וניסיון ועברה השתלמויות רבות כמו השתלמות בנושא "גירושין בשיתוף פעולה" מטעם לשכת עורכי הדין. הצוות פועל ברגישות רבה, בסובלנות ובאמפתיה מתוך הזדהות עם מצבם המיוחד של בני הזוג הנמצאים בהליך גירושין.

גישור משפחתי עדיף על התדיינות בבית המשפט

גישור משפחתי הוא אינו תהליך הנמשך שנים רבות כדוגמת תביעה משפטית בעלת דיונים רבים ומתישים. בתהליך הגישור המשפחתי בני הזוג קובעים את עתידם ולא נתונים להחלטה של שופט יחיד. הליך הגישור המשפחתי זול באופן משמעותי מאשר הגשת תביעת גירושין לבית המשפט. אין צורך לשלם שכר טרחה גבוה לשני עורכי דין, אגרת בית משפט ועוד הוצאות רבות כמו לדוגמה, שכירת חוקר פרטי ועוד. בגישור משפחתי מאפשר לסיים את קשר הנישואין ולהישאר חברים. אם לבי הזוג יש ילדים, הקשר החיובי בניהם יאפשר להם להמשיך לגדל את הילדים מתוך שותפות וכבוד הדדי גם בעתיד. הגישור המשפחתי חוסך מתח נפשי רב. הוא מאפשר בני הזוג להציג את עמדתם באווירה נינוחה ונעימה ללא מתח וללא הכללים הפורמאליים הנדרשים בבית המשפט . גישור משפחתי ימנע הפרת הסכמים ומחלוקות בעתיד. הצדדים אשר בחרו בעצמם בפתרונות המנוסחים בהסכם גירושין, יהיו, מטבע הדברים, מחויבים יותר להסכם. הליך הגישור מונע עוגמת נפש רבה בעתיד ופניות חוזרות לבית המשפט.

על ההבדל בין תהליך גישור משפחתי לבין בוררות

 המטרה המשותפת של הליך הבוררות והליך הגישור היא להביא את בני הזוג להסכמה מחוץ לכותלי בית המשפט. בהליך הבוררות, הבורר משמש כסמכות שיפוטית. הוא שומע את הצדדים, בוחן את הראיות ומקבל החלטה המחייבת את שני הצדדים. הליך הגישור הוא הליך של הבנה, של פשרה ושל הסכמה. מטרת המגשר היא להגיע לפתרון שיהיה מקובל על כל הצדדים. המגשר אינו כופה על בני הזוג פתרונות, אלא משמש כגורם ניטראלי שתפקידו לקדם את האינטרסים המשותפים של בני הזוג. בסיום התהליך מנסח המגשר הסכם המאושר על ידי בית המשפט ומקבל תוקף של פסק דין. בעת סכסוכים משפחתיים מקובל להעדיף את הליך הגישור. אם הצדדים לא הגיעו לידי הבנה בעת תהליך הגישור, הם רשאים לפנות לבית המשפט.

גישור משפחתי – על תפקיד המגשר

תפקידו של המגשר או של עורך דין גישור הוא להוביל את המשא ומתן בין בני הזוג ולהגיע לפתרונות שיהיו מקובלים על שניהם. בהליך הגישור המגשר אחראי על התהליך ובני הזוג אחראים על התוצאות. מגשר מקצועי יקפיד לשמור על אווירה טובה בין בני הזוג. האווירה הטובה תסייע בניהול המו"מ ובקבלת ההחלטות. על המגשר לבנות אמון בין בני הזוג ולרכוש את אמונם ביכולת שלו וברצון שלו לעזור להם. על המגשר לחזק את המוטיווציה להצלחת תהליך הגישור. עליו לשמור על סדר היום ולמנוע סטייה מהנושאים המרכזיים.

השלב הראשון של גישור משפחתי הוא איסוף המידע. המגשר סוקר את נקודות המחלוקת ואת נקודות ההסכמה בין בני הזוג. הוא מזהה את הסעיפים שבהם יש מחלוקת, מבודד אותם, מציג אותם בפני בני הזוג וביחד אתם מנסה לפתור אותם. בשלב המו"מ המגשר מבקש מכל אחד מבני הזוג להציג את הפתרון האופטימאלי עבורו. על המגשר להציג בבירור בפני המתגרשים את הסיכויים הריאליים להשיג את מבוקשם בכל דרך, גם בדרך של תביעה משפטית .

המגשר משמש כנציג המציאות. עליו לעודד את בני הזוג ,לפעמים כל אחד בנפרד, למצוא פתרונות ריאליים לכל בעיה. הוא עוזר לבני הזוגות לבחון את הפתרונות המוצעים ולעתים מציע גם פתרונות חלופיים. על המגשר להיות בקי בדיני משפחה ובפסקי דין תקדימיים בתחום. הידע המשפטי יסייע בידי המגשר לבנות ולנסח הסכם גירושין חוקי אשר יהיה מקובל על בית המשפט. צוות המשרד "מירון סלמן" צבר ניסיון ומומחיות רבה בדיני משפחה. הידע הרב והניסיון מסייע לצוות המקצועי לבצע הליך גישור במקצועיות ובהצלחה. בסיום ההליך של גישור משפחתי ינסח המגדר הסכם כתוב ויגיש אותו לבית המשפט לאישור. הסכם הגישור מקבל תוקף של פסק דין משפטי.

איך לבחור מגשר?

חשוב לבחור מגשר מקצועי שיהיה מקובל על שני הצדדים. מגשר טוב הוא מגשר בעל יכולות רגשיות. מגשר המסוגל להזדהות עם מצבם המיוחד והעדין של בני הזוג ולהבין אותם. בישראל אין פיקוח על הליך הגישור ועל איכותם של המגשרים. מגשר בלתי מקצועי עלול , לעתים, לגרום לנזקים רבים. לכן לפני שבוחרים מגשר חשוב לבדוק מהו הניסיון שלו בתחום ומהי הכשרתו המקצועית.

וותק וניסיון בגישור

הוותק והניסיון הם אחד הפרמטרים המשביחים את עבודת המגשר. ככל שניסיונו רב יותר, כך יכולותיו המקצועיות גדולות יותר. מומלץ לבחור מגשר זמין בעל אוזן קשבת גם מחוץ לשעות המשרד.

תקציב להליך גישור

עורך דין גישור או מגשר  טוב אינו בהכרח מגשר יקר ומגשר זול אינו בהכרח מגשר גרוע. כדאי לכם לעשות בירור ולבדוק מהו המחיר הממוצע של מגשר מקצועי העוסק בתחום של גישור משפטי, לשמוע המלצות ולבחור את המגשר המתאים לתקציבכם. עורכת הדין טל מירון ממשרד "מירון סלמן" היא בוגרת תואר שני במשפטים באוניברסיטת תל אביב. היא עברה השתלמויות והכשרה רחבה בנושא הגישור והיא בעלת תעודה של מגשרת מוסמכת. עו"ד טל מאמינה כי בעת תהליך הגישור המשפחתי יש לפעול ברגישות רבה, בסבלנות ובאמפטיה ולשלב נחישות ואסרטיביות כדי להגיע לתוצאות טובות.

נכתב ע"י טל מירון עו"ד ומגשרת | מירון סלמן משרד עורכי דין

מעוניינים להתחיל בתהליך של גישור משפחתי? צרו קשר עם צוות המשרד "מירון את סלמן".